فواید بهره گیری از هنرهای تجسمی در دوره سالمندی

آخرین مرحله رشد توسط اریکسون"انسجام در برابر نومیدی"تعریف شده است. سلامت رشد رسیدن "خود" به انسجامی است که برای یک فرد و نقش او در زندگی مهم است.اگر این انسجام صورت نگیرد ممکن است فرد این زمان را صرف تکالیف ناتمام و احساسات توام با یاس و ناامیدی بکند.(لندگارتن،1387)

بزرگسالان سالمندتر که به دلیل بالا رفتن سن ، ناتوان شده اند و به گونه ای اجتناب ناپذیر نقش های اجتماعی آنها کاهش یافته است،لازم است با انجام فعالیت هایی خاص به سازگاری با کاهش قوای جسمانی و سلامتی، سازگاری با بیکاری و کاهش درآمد و یا مرگ همسر، برقراری رابطه با گروه همسالان و ترتیب دادن زندگی فیزیکی خوشایند در حد امکان مبادرت ورزند.

یکی از مشکلات اساسی در دوران سالمندی که موجب افسردگی افراد می گردد احساس پوچی و بی هدفی به دلیل دوری از اجتماع و ناتوانی از انجام اعمال ساده روزمره و حتی گاهی شخصی است.

انجام فعالیت های هنری چون ساخت آلبوم و کلاژ با عکس های قدیمی و یا اشیاء مورد علاقه، نقاشی کردن خاطرات گذشته و علائق خویش، به توانایی یادآوری و مرور و مرتب کردن خاطرات و مطالب در ذهن کمک می کند و هنر می تواند به عنوان روشی به منظور ایجاد نظم زمانی، مکانی خاطرات و حوادث برای ایشان  بکار رود. به این ترتیب انجام فعالیت های هنری خصوصا در مراکز اسکان و اقامت سالمندانی که دور از فرزندان و خانواده زندگی می کنند با قرارگیری در میدان تازه ای از تعاملات اجتماعی و با انجام فعالیت هایی که احساس سودمندی و نشاط را در ایشان زنده می کند لازم به نظر می رسد.

بالا رفتن سن به گونه ای اجتناب ناپذیر موجب کاهش عشق دیگران نسبت به ما و گاهی کاستی در سامانه عصبی، از دست دادن حافظه و فعال بودنمان می گردد.هنر می تواند همچون فعالیتی سودمند و خوشایند در این زمان در جهت حفظ توانمندی و کسب توجه مثبت از اطرافیان بکار گرفته شود.

کار ساده ی کلاژ با بکارگیری نیروی بدنی اندک فرصتی برای خلاقیت و عاملی انگیزشی برای آوردن عناصر واپس زده شده به سطح می باشد و برای ایجاد کیفیات روحی جدید در سالمندان کارآمد است. برخی متریال های هنری چون خاک رس مرطوب وسیله بازگشتی است که کیفیت  آن به فراخوان تداعی آزاد کمک می کند و برانگیزاننده ی خاطرات گذشته است.طرح کردن قوت های گذشته و حال موجب افزایش مهارت های شناختی و تعامل اجتماعی سالمند می گردد.

افزایش میزان تمرکز،مرور دوره های مثبت زندگی، برانگیختن فرآیند تفکر از طریق یادآوری، پر کردن اوقات فراغت و افزودن نشاط و سرزندگی، افزایش چابکی جسمانی و هشیاری حسی از طریق تحریک حسی (لامسه، بینایی، شنوایی، و بویایی) و روبرو شدن با پیام های ناتمام،  برای مثال در رابطه با مرگ یا خداحافظی با عزیزان، از دیگر امکانات و مزایایی است که می توان با کمک هنر برای سالمندان ایجاد نمود.

/ 1 نظر / 233 بازدید
انیماتور

سلام.فکر نمیکنم بالا رفتن سن باعث کاهش عشق اطرافیان نسبت به ما بشه..برای من که بر عکسه و من و ما شدت علاقه به والدینمان بیشتر شده......قبول که هنر میتونه به افسردگی این سالها کمک کنه اما راهکارهای ژیشنهادی زیاد جذاب و متنوع و کارگشا نیستن